Search for products here
| Alternative Names | |
| Alternative name | Anti-S6K Antibody, S6K, Anti-, S6K Antibody, S6K, EC 2.7.11.1; KS6B1; P70-S6K; RPS6KB1; Ribosomal protein S6 kinase; Ribosomal protein S6 kinase; 70kDa; polypeptide 1; S6K; kinase p70S6K; p70-S6K |
| Clonality | |
| Clonality | Information regarding the clonality of S6K Antibody is available on request. |
| Clone | |
| Clone | Information regarding the clone of S6K Antibody is available on request. |
| Concentration | |
| Concentration | N/A |
| Form/Appearance | |
| Form/Appearance | This rabbit Immunoglobulin G (IgG) is supplied in PBS buffer that does not contain Mg2+ and Ca2+. The pH is 7.4. Other components are: 150mM NaCl, 0.02% Na azide and 50% glycerol. |
| Gene name | |
| Gene name | S6K |
| Gene name synonyms | |
| Gene name synonyms | N/A |
| Host organism | |
| Host organism | Rabbit |
| Immunoglobulin isotype | |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Other gene names | |
| Other gene names | RPS6KB1; RPS6KB1; S6K; PS6K; S6K1; STK14A; p70-S6K; p70 S6KA; p70-alpha; S6K-beta-1; p70(S6K)-alpha; STK14A; S6K-beta-1; S6K1; P70S6K1; p70-S6K 1; p70 S6 kinase alpha; p70 S6K-alpha; p70 S6KA |
| Other names | |
| Other names | RPS6KB1; RPS6KB1; S6K; PS6K; S6K1; STK14A; p70-S6K; p70 S6KA; p70-alpha; S6K-beta-1; p70(S6K)-alpha; STK14A; S6K-beta-1; S6K1; P70S6K1; p70-S6K 1; p70 S6 kinase alpha; p70 S6K-alpha; p70 S6KA |
| Purification method | |
| Purification method | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Species reactivity | |
| Species reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Specificity and cross-reactivity | |
| Specificity and cross-reactivity | S6K antibody detects endogenous levels of total S6K protein. |
| Storage and shipping | |
| Storage and shipping | This product can be stored at -20 degrees Celsius up to 12 months. |
| Tested for | |
| Tested for | Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC), ELISA (EIA) |