Search for products here
| Alternative Names | |
| Alternative name | Anti-SCN4A Antibody, SCN4A, Anti-, SCN4A Antibody, SCN4A, Sodium channel protein type 4 subunit alpha; Sodium channel protein type IV subunit alpha; Voltage-gated sodium channel subunit alpha Nav1.4; Sodium channel protein skeletal muscle subunit alpha; SkM1; SCN4A |
| Clonality | |
| Clonality | Information regarding the clonality of SCN4A Antibody is available on request. |
| Clone | |
| Clone | Information regarding the clone of SCN4A Antibody is available on request. |
| Concentration | |
| Concentration | N/A |
| Form/Appearance | |
| Form/Appearance | This rabbit Immunoglobulin G (IgG) is supplied in PBS buffer that does not contain Mg2+ and Ca2+. The pH is 7.4. Other components are: 150mM NaCl, 0.02% Na azide and 50% glycerol. |
| Gene name | |
| Gene name | SCN4A |
| Gene name synonyms | |
| Gene name synonyms | N/A |
| Host organism | |
| Host organism | Rabbit |
| Immunoglobulin isotype | |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Other gene names | |
| Other gene names | SCN4A; SCN4A; HYPP; SkM1; HYKPP; NAC1A; HOKPP2; Nav1.4; Na(V)1.4; N/A |
| Other names | |
| Other names | SCN4A; SCN4A; HYPP; SkM1; HYKPP; NAC1A; HOKPP2; Nav1.4; Na(V)1.4; N/A |
| Purification method | |
| Purification method | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Species reactivity | |
| Species reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Specificity and cross-reactivity | |
| Specificity and cross-reactivity | SCN4A antibody detects endogenous levels of total SCN4A protein. |
| Storage and shipping | |
| Storage and shipping | This product can be stored at -20 degrees Celsius up to 12 months. |
| Tested for | |
| Tested for | Western Blot (WB), ELISA (EIA) |