Search for products here
| Alternative Names | |
| Alternative name | Anti-SKP1A/p19 Antibody, SKP1A/p19, Anti-, SKP1A/p19 Antibody, SKP1A/p19, EMC19; OCP-2; OCP-II; OCP2; RNA polymerase II elongation factor-like; RNA polymerase II elongation factor-like OCP2; S-phase kinase-associated 1A; S-phase kinase-associated 1A (p19A); SIII; SKP1; TCEB1L; cyclin A/CDK2-associated p19; organ of Corti 2; p19A; p19skp1; transcription elongation factor B; transcription elongation factor B (SIII); polypeptide 1-like |
| Clonality | |
| Clonality | Information regarding the clonality of SKP1A/p19 Antibody is available on request. |
| Clone | |
| Clone | Information regarding the clone of SKP1A/p19 Antibody is available on request. |
| Concentration | |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Form/Appearance | |
| Form/Appearance | This rabbit Immunoglobulin G (IgG) is supplied in PBS buffer that does not contain Mg2+ and Ca2+. The pH is 7.4. Other components are: 150mM NaCl, 0.02% Na azide and 50% glycerol. |
| Gene name | |
| Gene name | SKP1A/p19 |
| Gene name synonyms | |
| Gene name synonyms | N/A |
| Host organism | |
| Host organism | Rabbit |
| Immunoglobulin isotype | |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Other gene names | |
| Other gene names | SKP1; SKP1; OCP2; p19A; EMC19; SKP1A; OCP-II; TCEB1L; EMC19; OCP2; SKP1A; TCEB1L; p19A; OCP-2; OCP-II |
| Other names | |
| Other names | SKP1; SKP1; OCP2; p19A; EMC19; SKP1A; OCP-II; TCEB1L; EMC19; OCP2; SKP1A; TCEB1L; p19A; OCP-2; OCP-II |
| Purification method | |
| Purification method | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Species reactivity | |
| Species reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Specificity and cross-reactivity | |
| Specificity and cross-reactivity | SKP1A/p19 antibody detects endogenous levels of total SKP1A/p19 protein. |
| Storage and shipping | |
| Storage and shipping | This product can be stored at -20 degrees Celsius up to 12 months. |
| Tested for | |
| Tested for | Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC), ELISA (EIA) |