Search for products here
| Alternative Names | |
| Alternative name | Anti-Rabbit S6K Antibody, Rabbit S6K, Anti-, Lapin S6K Antibody, S6K, N/A |
| Clonality | |
| Clonality | Information regarding the clonality of S6K Antibody is available on request. |
| Clone | |
| Clone | Information regarding the clone of S6K Antibody is available on request. |
| Concentration | |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Form/Appearance | |
| Form/Appearance | Phosphate buffered saline (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150mM NaCl, 0.02% sodium azide and 50% glycerol |
| Gene name | |
| Gene name | S6K |
| Gene name synonyms | |
| Gene name synonyms | N/A |
| Host organism | |
| Host organism | Rabbit |
| Immunoglobulin isotype | |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Other gene names | |
| Other gene names | RPS6KB1; RPS6KB1; S6K; PS6K; S6K1; STK14A; p70-S6K; p70 S6KA; p70-alpha; S6K-beta-1; p70(S6K)-alpha; STK14A; S6K-beta-1; S6K1; P70S6K1; p70-S6K 1; p70 S6 kinase alpha; p70 S6K-alpha; p70 S6KA |
| Other names | |
| Other names | RPS6KB1; RPS6KB1; S6K; PS6K; S6K1; STK14A; p70-S6K; p70 S6KA; p70-alpha; S6K-beta-1; p70(S6K)-alpha; STK14A; S6K-beta-1; S6K1; P70S6K1; p70-S6K 1; p70 S6 kinase alpha; p70 S6K-alpha; p70 S6KA |
| Purification method | |
| Purification method | N/A |
| Species reactivity | |
| Species reactivity | Human, mouse, rat |
| Specificity and cross-reactivity | |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Storage and shipping | |
| Storage and shipping | Lyophilized antibodies may be transported at ambient temperature and stored for short terms at +4 degrees Celsius and at -20 for long term storage. Antibodies in liquid form can be shipped and stored for short terms at +4 degrees Celsius, for long term storage (up to one year) 25-50% glycerol or ethylene glycol has to added and the vial must be stored at -20°C. |
| Tested for | |
| Tested for | ELISA (EIA), Immunohistochemistry (IHC), Western Blot (WB) |